Як правильно виміряти тиск

Правила вимірювання артеріального тиску (АТ):

АТ вимірюють, коли людина перебуває у стані спокою: не раніше, ніж через 1,5–2 години після їжі, куріння, вживання кави та інших тонізуючих напоїв.

Найкраща позиція для вимірювання тиску, коли людина сидить на стільці, а рука, на якій передбачається вимірювати тиск, розташовується на столі. Частина руки, на яку накладається манжета, повинна бути звільнена від одягу, що давить, м'язи розслаблені, так як м'язові скорочення можуть призвести до отримання неправильних результатів.

Манжета в залежності від типу тонометра накладається або на нижню третину плеча, не доходячи на 2,5 см до верхнього краю ліктьової ямки, або зап'ястя.

Під час роботи тонометра важливо дотримуватись нерухомої пози, не рухати рукою, не розмовляти, не хвилюватися.

Вперше тиск вимірюється обох руках. Якщо різниця між показаннями не перевищує 10 мм рт. ст., то наступні вимірювання виконують зазвичай на неробочій руці - у правшів на лівій, у шульг - на правій. За відмінності показників більше, ніж на 10 мм рт. ст. необхідно вимірювати тиск на руці, де зафіксовано великі цифри.

Вимірювати артеріальний тиск, особливо особам, у яких діагностована гіпертонія, необхідно двічі на день: вранці через годину після пробудження і ввечері перед сном. Кількість вимірів у денний час варіює залежно від самопочуття, якщо виникли тривожні симптоми, що свідчать про підвищення тиску.

Пацієнтам, які вимірюють тиск вдома, рекомендується заносити результати до спеціального щоденника. Таке спостереження за тиском дозволяє контролювати рівень тиску, оцінювати ефективність медикаментозних засобів, що застосовуються для зниження тиску.

Вимірюється артеріальний тиск за допомогою спеціального тонометрового приладу.

Застосовують дві модифікації тонометрів:

Механічні
Напівавтоматичні
Анероїдні сфігмоманометри механічного типу використовуються в основному в медичних установах, тому що їх застосування потребує певних знань та навичок. Манжета накладається на плече, її камеру за допомогою гумової груші закачується повітря, а тони прослуховуються за допомогою фонендоскопа.

Для домашнього користування краще використовувати автоматичні або напівавтоматичні моделі тонометрів.

Напівавтоматичний тонометр працює за наступним принципом: на зап'ясті зміцнюється манжета, в неї грушею нагнітається повітря, яке невдовзі виходить автоматично. Після закінчення виміру на табло з'являються результати.

Для автоматичного тонометра достатньо помістити манжету на зап'ястя і натиснути пускову кнопку. Всі інші події відбуваються в автоматичному режимі. Розроблено різні види автоматичних тонометрів: із плечовою манжетою, зап'ястковою, пальцевою.